Glutamin

Glutamin patří mezi neesenciální biogenní aminokyseliny a je syntetizován z kyseliny glutamové glutaminsyntetázou. Má významnou roli při udržování dusíkové rovnováhy v organismu a při detoxikaci amoniaku. Glutamin najdeme v potravinách, které jsou bohaté na proteiny, tedy např. v červeném mase, luštěninách a v mléčných výrobcích.

Arginin je aminokyselina, která obsahuje bazickou guanidinovou skupinu. Řadíme ho mezi tzv. semiesenciální glukoplastické aminokyseliny. Biosyntéza argininu probíhá v játrech a ledvinách. Při degradaci argininu vzniká ornithin a poté kyselina glutamová.

Lysin patří k proteinogenním bazickým aminokyselinám. Je velmi důležitý pro lidský organismus a protože si ho člověk sám nedokáže vytvořit, musí ho přijímat v potravinách. Kromě toho,že je lysin důležitým stavebním prvkem pro proteiny v těle člověka, má důležitou roli i při budování svalů, vstřebávání vápníku, v produkci hormonů atd. Na lysin jsou nejvíc bohaté potraviny jako je parmezán, tuňák, krevety, svíčková, sója, čočka, kuřecí maso nebo arašídy.

Histidin patří k nejběžnějším aminokyselinám a v lidském těle má funkci prekurzoru pro výrobu histaminu a karnosinu. Prostřednictvím enzymu histidinlyázy se proměňuje na kyselinu urokanovou a amoniak. V případě nedostatku histidinlyázy se jedná o poruchu s názvem histidinemie.

Fenylalanin je kódovaná esenciální aminokyselina, kterou si lidské tělo samo nedokáže vyrobit. Je velmi důležitý hlavně pro správnou činnost nervové soustavy. V potravinách se s ním setkáme především v čokoládě, kde je ho největší množství, dále pak v mase, sýrech, mléce, vejcích, rybách atd. Fenylalanin je také součástí umělého náhradního sladidla aspartam, které se běžně používá ke slazení mnoha potravin, např. limonád apod. Kromě potravinářského průmyslu se fenylalanin běžně využívá také k výrobě parfémů.

Serin patří ke glukoplastickým hydrofilním aminokyselinám. Je hlavní složkou fibroinu, který tvoří vlákna hedvábí. V těle živočichů se serin syntetizuje z D-3-fosfoglycerátu. Jeho systematický název je 2-amino-3-hydroxypropanová kyselina.

Threonin řadíme mezi esenciální glukoplastické polární aminokyseliny. Živočichové musí threonin přijímat v potravě. Vyskytuje se např. v masu, mléčných výrobcích, vejcích nebo luštěninách. Při degradaci se threonin štěpí na acetaldehyd a glycin.

Tyrozin patří mezi neesenciální polární aminokyseliny s aromatickým postranním řetězcem. Mezi jeho biologicky významné deriváty patří fosfotyrosin, hormony štítné žlázy (trijodtyronin a thyroxin) a katecholaminy (adrenalin, noradrenalin a dopamin). Tyrozin je kromě toho prekurzorem pro morfin a melanin.

Tryptofan je nepolární, aromatická, esenciální aminokyselina. Jeho biologicky významné deriváty jsou malatonin, serotonin a nikotinamid.

Methionin řadíme mezi nepolární esenciální aminokyseliny. Uplatňuje se hlavně u tvorby bílkovin v eukaryotických buňkách. Jeho nejvýznamnější biologické deriváty jsou homocystein a formylmethionin.

Cystein patří mezi aminokyseliny, které se vyskytují v přírodě a je součástí většiny proteinů. Využívá se např. k léčení otrav a z potravin je obsažen např. v česneku, cibuli, ovsu a brokolici. Cystein se podílí na struktuře proteinů a na udržení oxidačně-redukčního prostředí buňky. Jeho dekarboxylací vznikne taurin, který je důležitou složkou žluči.

Prolin je nepolární aminokyselina a jeho derivátem je 4-hydroxyprolin. Jeho průměrný výskyt v bílkovinách je 1,4 %.

Selenocystein patří k proteinogenním aminokyselinám a je hlavním zdrojem organického selenu. Vyskytuje se mj. v selenoproteinech formiátdehydrogenázách. V lidském enzymu glutathionperoxidáze a v enzymech některých bakterií pak je pak selenocystein náhradou cysteinu. Jeho systematický název je 2-amino-3-selanylpropanová kyselina.

Pyrolysin řadíme k proteinogenním aminokyselinám. V některých případech se pyrolysin zařazuje do bílkoviny vyráběné na ribozomu při translaci. Pyrolysin jako proteinogenní aminokyselina byl objeven u některých archebakterií a prokaryot.


Sponzorované odkazy:


Kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky za super ceny. Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví. Kvalitní s levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz. Kvalitní a levné proteiny na růst svalů nabízí Sunkins e-shop.cz.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!