Globuliny

Globuliny se na rozdíl od albuminů nerozpouštějí ve vodě, ale v roztocích solí, kyselin nebo zásad. Dají se izolovat např. z mléka, vaječného bílku nebo některých tkání. Patří mezi ně např. gama globulin, fibrinogen nebo histony.

Lipoproteiny patří mezi bílkoviny, které mají jako nebílkovinnou složku lipidy. Jejich funkcí je transport lipidů vodním prostředím krve a podílejí se také na stavbě buněčných membrán.

Glykoproteiny jsou bílkoviny s obsahem polysacharidů. Jsou rozpustné ve vodě a jsou obsaženy ve slinách a vylučovány žaludeční sliznicí.

Fosfoproteiny patří mezi bílkoviny, které obsahují kyselinu fosforečnou. Najdeme je hlavně v mléce a v bílku a jsou také důležitým zdrojem fosforu k syntéze nukleových kyselin.

Hemoproteiny jsou bílkoviny, které mají ve svých molekulách hem. Mezi hemoproteiny patří hemoglobin, myoglobin a cytochromy.

Metaloproteiny jsou bílkoviny obsahující atom kovu. Mezi metaloproteiny řadíme např. ferritin (který objevil český lékař Vilém Laufberger) nebo hemocyanin, který má ve své molekule dva atomy mědi.

Jaké mají bílkoviny funkce?

Bílkoviny jsou pro živé organismy nesmírně důležité a plní v nich několik různých funkcí:

–        stavební funkce (např. kolagen, elastin, keratin)

–        katalytické funkce (ty zajišťují enzymy)

–        regulační funkce (hormony)

–        obranné a ochranné funkce (protilátky – imunoglobiny, fibrinogen, fibrin)

–        transportní a skladovací funkce (transferin, hemoglobin)

–        zásobní funkce (jsou zdrojem energie)

–        zajištění pohybu (myosin, aktin)

V lidském těle mají bílkoviny nezastupitelnou roli a pro fungování organismu je nelze nahradit. Pouze jako zdroj energie je mohou nahradit cukry a tuky, ale dlouhodobě lidské tělo bílkoviny ke správnému fungování potřebuje.

Reakce pro důkaz bílkovin

Pro důkaz bílkovin rozlišujeme dva druhy reakcí – xantoproteinovou a biuretovou. Jaký je mezi nimi rozdíl? Xantoproteinová reakce se provádí tak, že se bílkovina smíchá dohromady s kyselinou dusičnou a zahřeje se k bodu varu. Po zahřátí se pak zbarví do žluta. Název této reakce je odvozený z řeckého slova xantos, které v překladu do češtiny znamená žlutý. Biuretová reakce se provádí se směsí roztoků hydroxidu sodného a síranu měďnatého. Následně pak dojde k modrofialovému zbarvení. Díky biuretové reakci můžeme dokázat peptidové vazby, které tvoří v alkalickém prostředí typický barevný komplex, který se nazývá biuret. Kromě výše jmenovaných roztoků k reakci ještě potřebujeme odfiltrované mléko a zkumavku.

Aminokyseliny a jejich důležitost pro pravidelně sportující a posilující jedince se stala určitým zaklínadlem především v kulturistice. Spalovače tuků představují velmi významnou a účinnou součást dietního režimu. Sacharidy neboli cukry jsou důležitým zdrojem energie lidského těla.


Sponzorované odkazy:


Kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky za super ceny. Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví. Kvalitní s levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz. Kvalitní a levné proteiny na růst svalů nabízí Sunkins e-shop.cz.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!