Esenciální a neesenciální aminokyseliny

Esenciální aminokyseliny jsou aminokyseliny, které si lidský organismus nedokáže sám vytvořit a tak je musí přijímat formou potravy nebo potravinových doplňků. Mezi esenciální aminokyseliny patří fenylalanin, valin, leucin, izoleucin, lyzin, tryptofan, methionin a threonin. Neesenciální aminokyseliny jsou aminokyseliny, které si tělo dokáže vytvořit samo a díky tomu může i zčásti pokrýt potřebu těchto látek pro organismus.

Proteinové tyčinky jsou super! Solární kosmetika je důležitá pro opalování v solárku.

Aminokyseliny ve sportovní výživě

Aminokyseliny jsou pro člověka velmi důležité, protože jsou nejen základní stavební jednotkou proteinů a peptidů, ale zajišťují také nárůst svalové hmoty, rychlejší zotavení organismu po velké fyzické zátěži, lepší viskozitu krve a ovlivňují i srdeční činnost. Aminokyseliny patří mezi nejprodávanější a nejvyhledávanější sportovní výživu, kterou si můžeme koupit ve specializovaných obchodech nebo jednoduše na internetu v některém z mnoha e-shopů. Existují v různých podobách, můžeme si je koupit ve formě prášku, kapslí nebo v tekuté podobě. Nejdůležitějšími aminokyselinami v lidském těle jsou BCAA aminokyseliny – patří mezi ně L-valin, L-leucin a L-isoleucin. Další důležité aminokyseliny, se kterými se v obchodech s výživou pro sportovce můžeme setkat, jsou L-glutamin, arginin a tyrosin.

Aminokyseliny jako součást potravin

Aminokyseliny najdeme jak v potravinách rostlinného původu, jako je ovoce nebo zelenina, tak v potravinách živočišného původu. Nejvíce aminokyselin však obsahují potraviny živočišného původu, jako jsou ryby, maso, mléko a vejce. Ve kterých potravinách jsou aminokyseliny přítomny?

Na aminokyseliny jsou bohatá vejce, mléko a mléčné výrobky, ryby (např. tuňák, losos, makrela nebo sardinky), maso (hovězí, kuřecí, jehněčí atd.), obilniny, luštěniny (hrách, čočka, sója, fazole), oříšky, semena, ovoce (např. broskve, mango, jablka, hrušky, meruňky, meloun atd.), zelenina (např. brambory, rajčata, špenát, petržel, květák…), houby a také pivovarské kvasnice. Sportovci, zvláště pak kulturisté, atleti apod. pak kromě potravin bohatých na aminokyseliny používají i potravinové doplňky, které jim dodají zvýšené množství těchto látek.


Sponzorované odkazy:


Kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky za super ceny. Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví. Kvalitní s levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz. Kvalitní a levné proteiny na růst svalů nabízí Sunkins e-shop.cz.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!