Co způsobuje nedostatek bílkovin?

Nedostatek bílkovin je problém, který mají lidé po celém světě a přináší mnoho zdravotních komplikací. Jeho hlavní příčinou je obecně špatné stravování, kdy lidé přijímají v potravě málo bílkovin. Často se tento problém týká např. lidí trpících mentální anorexií, alkoholiků nebo zanedbaných lidí. Nedostatek bílkovin ale mívají i lidé, kteří mají nemocná játra, protože právě v játrech se bílkoviny vytváří. Jak se nedostatek bílkovin projevuje?

Mezi projevy toho, že má člověk málo bílkovin patří otoky, oslabení imunitního systému, úbytek svalové hmoty, zpomalení hojení ran, lámání nehtů, slabost, únava, bušení srdce, zácpa atd. Často se zhoršuje také psychický stav těchto lidí, takže bývají nervózní nebo trpí depresemi. V případě, že má někdo nedostatek bílkovin už od dětství, může se jednat o nemoc s názvem Kwashiorkor. Poznat nedostatek bílkovin se dá např. z odběru krve. Léčba pak probíhá především změnou jídelníčku, který by měl obsahovat co nejkvalitnější potraviny s dostatečným množstvím bílkovin, případně i speciálních přípravků.

Vitamíny a minerály jsou důležitá složka potravy. Proteiny jsou určeny zejména k budování kvalitní svalové hmoty. Hubnutí zdravě, efektně a s úsměvem. Kvalitní sportovní výživa a suplementy pro Vaši vysněnou postavu.

Proteinurie – přítomnost bílkoviny v moči

Slovo proteinurie znamená přítomnost bílkoviny v moči. Běžně bývá bílkoviny v moči pouze malé množství, takže pokud dojde k jejímu zvýšení, může se jednat o onemocnění močového ústrojí. Při vyšetření se zkoumá vzorek ranní moči a sběr moči za 24 hodin. Zvýšená hodnota bílkovin pak může znamenat různé druhy proteinurie – glomerulární, tubulární, proteinurii vyvolanou vysokou koncentrací bílkovin v krvi, proteinurii podmíněnou zvýšenou tvorbou nebo uvolňováním strukturních bílkovin ledvin nebo proteinurii způsobenou vylučováním bílkovin do moče ve vývodních cestách močových. Může se také jednat o smíšenou proteinurii, kdy jde o více těchto procesů.

Kulturistika je individuální sport, jehož cílem je dosáhnout požadovaného vzhledu těla.

Bílkovinná dieta

Jedním z mnoha druhů diet, díky kterým můžete snížit svoji tělesnou hmotnost, je bílkovinná dieta. Tato dieta je založená na zvýšeném příjmu bílkovin a v lidském těle zajistí dodatečné spalování tuků. Důležité ale je, aby člověk přijímal dostatečné množství živin a zároveň měl dostatek pohybu – pak je dieta ještě účinnější a dojde k rychlejšímu spalování kalorií. Které potraviny můžeme jíst pří bílkovinné dietě a kterým bychom se naopak měli vyhnout?

Základní součástí jídelníčku při této dietě je hlavně libové maso (kuřecí, hovězí atd.), ryby, dále pak různé mléčné výrobky (jogurty, sýry) a také luštěniny (hrách, fazole, čočka, sója). Je třeba ale zařazovat do jídelníčku i dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny a můžeme využít i různé bílkovinné koktejly a doplňky stravy. Naopak při držení této diety bychom měli vynechat konzumaci cukrovinek, brambor, veškerého tučného masa a uzenin, smažených jídel a omáček. Díky této dietě se dá zhubnout kolem pěti kilogramů za měsíc, ale je potřeba si uvědomit, že podobě jako u jiných diet i zde hrozí nebezpečí tzv. jo-jo efektu a i po skončení diety je třeba myslet na správnou životosprávu a dostatek pohybu. Stejně jako jiné diety pak nese určitá zdravotní rizika, proto je třeba se nejdříve poradit s lékařem nebo jiným odborníkem na výživu, který nám poradí, jestli bílkovinná dieta je pro nás vhodná, nebo máme raději zvolit jiný způsob.

Konzumace bílkovin při dietě

Při ostatních typech diet je třeba dbát na kvalitní a vyvážený jídelníček, ve kterém nesmí chybět bílkoviny. Pokud ale chceme zhubnout, měli bychom dávat přednost takovým potravinám, které nemají tolik kalorií. Určitě bychom však měli přijímat jak bílkoviny živočišného, tak bílkoviny rostlinného původu. Jedním z příkladů potraviny, která obsahuje vysoký podíl bílkovin a zároveň má nízký obsah tuku a je tak vhodná při snižování hmotnosti, je sýr cottage, který se vyrábí zahříváním kyselého mléka. V případě masa a masných výrobků bychom měli dávat přednost spíše libovému masu a pokud uzeniny, tak jen ty kvalitní s vysokým podílem masa. Jinak se maso doporučuje hlavně kuřecí, krůtí, hodně ryb atd.

Proteinové tyčinky jsou super! Solární kosmetika je důležitá pro opalování v solárku.


Sponzorované odkazy:


Kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky za super ceny. Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví. Kvalitní s levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz. Kvalitní a levné proteiny na růst svalů nabízí Sunkins e-shop.cz.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!