Biogenní aminokyseliny

Biogenních aminokyselin existuje celkem 22. Rozdělujeme je na aminokyseliny s alifatickým postranním řetězcem, mezi které patří glycin, alanin, valin, leucin a isoleucin, dále aminokyseliny s karboxylovou nebo amidovou skupinou na postranním řetězci, do kterých patří kyselina asparagová, asparagin, kyselina glutamová a glutamin, dále aminokyseliny s aminovou skupinou na postranním řetězci (arginin a lysin), aminokyseliny s aromatickým jádrem nebo hydroxylovou skupinou na postranním řetězci (histidin, fenylalanin, serin, threonin, tyrozin, tryptofan), aminokyseliny se sírou v postranním řetězci (methionin a cystein) a iminokyseliny. Do samostatné kategorie pak patří selenocystein a pyrolisin.

Biogenní aminokyseliny – charakteristika

Glycin je nejjednodušší biogenní aminokyselinou. Má nepolární postranní řetězec a jako jediná biogenní aminokyselina není opticky aktivní. Systematický název glycinu je aminoethanová kyselina. Glycin se nachází např. v kolagenu, kde tvoří asi třetinu buňky a také v elastinu.

Alanin patří mezi nepolární aminokyseliny a je to nejčastější aminokyselina, která je obsažena v bílkovinách. Průměrný výskyt alaninu v lidském těle je přibližně 9 procent. Alanin je opticky aktivní a vyskytuje se ve dvou formách – L-alaninu a D-alaninu. Zdrojem alaninu jsou jídla obsahující bílkoviny, jako je např. maso, mléko a mléčné výrobky nebo vejce, dále pak luštěniny, oříšky, obilí atd. Systematický název alaninu je 2-aminopropionová kyselina.

Valin řadíme mezi esenciální aminokyseliny, které mají nepolární postranní řetězec. Syntéza valinu probíhá prostřednictvím bromace a animace. V potravinách je valin obsažen např. v rybách, drůbežím mase, kozích sýrech, čočce atd. Jeho systematický název je 2-amino-3-methyl-butanová kyselina.

Leucin patří mezi esenciální hydrofobní aminokyseliny a přijímá se formou potravy. Systematický název leucinu je 2-amino-4-methyl-pentanová kyselina a jeho průměrný výskyt je 9,1 %.

Isoleucin je stejně jako leucin jednou z esenciálních hydrofobních aminokyselin. Najdeme ho v potravinách jako jsou oříšky, kaštany, olivy, avokádo, slunečnicová semínka a některé druhy sýrů. Jeho systematický název je 2-amino-3-methylpentanová kyselina.

Kyselina asparagová patří mezi aminokyseliny obsahující karboxylovou skupinu, takže je kyselá, hydrofilní a polární. V organismu se vyskytuje ve formě aspartátu. Má významnou roli v metabolismu a také v tzv. malát-aspartátovém člunku. Vzniká transaminací oxalacetátu, který pak může být použitý při syntéze glukózy.

Asparagin je amidem kyseliny asparagové a patří mezi polární aminokyseliny. V endoplasmatickém retikulu se na něj vážou oligosacharidy za tvorby N-glykoproteinů.

Kyselina glutamová je známá hlavně z potravinářství. Řadíme ji mezi glukogenní neesenciální aminokyseliny a její soli se nazývají glutamáty (známý je u nás především glutamát sodný, který se přidává do mnoha jídel ke zvýšení jejich chuti – dokonce se označuje vedle sladké, slané, kyselé a hořké jako pátá chuť). Kyselina glutamová se vyrábí průmyslově hydrolýzou bílkovin a dělením směsi aminokyselin. Uplatňuje se v mnoha reakcích a podílí se také na metabolismu tuků. Pokud dojde u člověka k předávkování kyselinou glutamovou, může mu to způsobit zdravotní problémy. Kromě potravinářství se o využití této kyseliny uvažuje také v lékařství a to pro léčbu různých nemocí.


Sponzorované odkazy:


Kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky za super ceny. Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví. Kvalitní s levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz. Kvalitní a levné proteiny na růst svalů nabízí Sunkins e-shop.cz.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!