Bílkoviny pro vegetariány

Jedním z hlavních zdrojů cenných bílkovin patří maso. Protože vegetariáni žádné maso nejedí, musí přijímat bílkoviny z jiných druhů potravin. Které potraviny patří mezi hlavní zdroje bílkovin pro vegetariány? Je to především mléko a různé mléčné výrobky, sójové mléko, luštěniny, obilniny a náhrady masa (jako např. sójové maso, Šmakoun apod.).

Potravinové doplňky s bílkovinami

Bílkoviny patří mezi základní stavební kameny svalové hmoty. Proto zvláště sportovci potřebují zvýšené množství bílkovin a tak kromě potravin, bohatých na bílkoviny mohou užívat i různé potravinové doplňky. Hlavní funkcí těchto doplňků je tvorba svalové hmoty a lepší regenerace svalových vláken. Tyto potravinové doplňky můžeme sehnat buď ve specializovaných obchodech a nebo si je můžeme objednat z pohodlí domova přes internet, na kterém najdeme celou řadu e-shopů s širokou nabídkou výživy pro sportovce včetně potravinových doplňků, které jsou bohaté právě na bílkoviny. Jeden z těchto e-shopů najdeme pod odkazem http://www.planetavyzivy.cz/ kde si můžeme vybrat jednak z několika proteinových nápojů a hlavně z opravdu velké nabídky bílkovin určených speciálně pro vrcholové sportovce. U jednotlivých produktů na e-shopu jsou pak informace o tom, pro koho je výrobek určen, jaké jsou v něm účinné látky, doporučené dávkování, tabulka nutričních hodnot, přehled vitamínů a minerálů a podrobné složení výrobku.

Mléčné bílkoviny

Mléčné bílkoviny se skládají ze dvou složek. Tou hlavní je kasein, který tvoří cca osmdesát procent bílkoviny a zbylých dvacet procent tvoří syrovátkový protein. Kasein je důležitý hlavně pro růst člověka a plní také ochrannou funkci pro jaterní buňky. Často se také přidává do různých dalších potravin jako přídavná látka. Mnoho lidí je však na mléko alergických a tak se musí veškerým mléčným produktům vyhýbat. Lidé s touto alergií tak nemohou konzumovat potraviny jako jsou jogurty, tvaroh, smetana, sýry, máslo, kefír, syrovátka, podmáslí, pudinky, pomazánkové máslo atd. ale musí si také důkladně číst složení všech výrobků, jako např. sladkosti, uzeniny, instantní jídla atd., které často obsahují mléčné bílkoviny. Řešením pak mohou být např. mléka rostlinného původu (sójové, rýžové, kokosové, mandlové, ovesné, špaldové a další). Mléčné bílkoviny je pak potřeba nahradit jinými bílkovinami, např. z masa, vajec nebo luštěnin. Každopádně pokud máme alergii na mléko, měli bychom se určit poradit se svým lékařem, jak přísnou bezmléčnou dietu musíme dodržovat – u některých alergiků, jejichž alergie je slabší, je povolená menší míra konzumace některých jogurtů nebo sýrů.


Sponzorované odkazy:


Kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky za super ceny. Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví. Kvalitní s levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz. Kvalitní a levné proteiny na růst svalů nabízí Sunkins e-shop.cz.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!