Bílkoviny a jejich metabolismus

Metabolismus bílkovin je souhrnem procesů, při kterých dochází k biosyntéze a rozkladu bílkoviny. Patří mezi klíčové metabolické děje v živých organismech. Syntéza bílkovin (proteosyntéza) je proces, při kterém dochází ke tvorbě bílkoviny. Tento proces je složen ze dvou kroků – transkripce a translace. Transkripce probíhá v buněčném jádru a dochází při ní k přepisu genetického kódu DNA do RNA. Translace pak probíhá na ribozomech a dochází při ní k překladu kódu z RNA a k tvorbě bílkoviny. Rozklad bílkovin (proteolýza) je částečnou nebo úplnou degradací bílkovin. Rozlišujeme lysozomální a proteazomální degradaci. U lysozomální degradace jsou bílkoviny degradovány v lysozomu a štěpeny na kratší peptidy a poté na aminokyseliny. Proteazomální degradace se pak reguluje pomocí bílkoviny s názvem ubiqutin.

Anabolizéry jsou založeny na bázi NO. Kloubní výživa se často používá v kulturistice. V dnešní době již seženete stimulanty v nejrůznějších formách. Iontové nápoje je možné konzumovat kdykoliv.

V jakých potravinách najdeme bílkoviny?

Bílkoviny najdeme ve spoustě různých potravin, mezi které patří maso, ryby, sýry nebo sója. Nejvyšší procentuální podíl bílkovin na 100g má ale želatina, která na 100 gramů obsahuje celých 86 gramů bílkoviny. Želatina se dělá z kůží, šlach a pojiv zvířat a jsou v ní obsaženy skoro všechny aminokyseliny, které lidské tělo potřebuje. Dalším významným zdrojem bílkovin je sušený vaječný bílek, který jich má 84 gramů. Mezi další potraviny bohaté na bílkoviny patří sója, sušené droždí, sušené houby, sušené plnotučné mléko, sušený vaječný žloutek, tvrdé sýry, tvarůžky, lovecký salám, tvaroh na strouhání, kakao, čočka, ryby (např. makrela nebo tuňák), fazole, kuřecí maso, drůbeží a vepřová játra nebo krevety. Kromě běžných potravin pak můžeme doplnit bílkoviny i pomocí různých vitamínových doplňků, které jsou vhodné hlavně pro vrcholové profesionální sportovce, kteří potřebují mnohem více bílkovin než ostatní lidé. Naopak lidé, kteří mají nemocné ledviny mohou přijímat menší množství bílkovin a pro ně jsou určeny např. speciální nízkobílkovinné diety, u kterých je dávka bílkovin poloviční oproti zdravým lidem.

Jaký je doporučený příjem bílkovin?

Doporučený denní příjem bílkovin pro člověka závisí na jeho věku a váze a udává se v gramech na kilogram hmotnosti. O něco větší příjem bílkovin by ale měly mít těhotné a kojící ženy. Podle nejnovějších údajů Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) by měl denní příjem bílkovin u kojenců, dětí a mládeže dělat 0,83 až 1,31 gramů na kilogram tělesné hmotnosti (v závislosti na věku), u dospělých a starých lidí pak 0,83 gramů na kilogram (tedy např. dospělý člověk, který váží 70 kg by měl denně přijmout alespoň 58 g bílkovin). Podle průzkumů EFSA však bylo zjištěno, že lidé v Evropě konzumují mnohem více bílkovin než je doporučená denní dávka. Hlavním zdrojem podle tohoto průzkumu je pak především maso a výrobky z masa, dále obilniny a mléčné výrobky.


Sponzorované odkazy:


Kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky za super ceny. Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví. Kvalitní s levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz. Kvalitní a levné proteiny na růst svalů nabízí Sunkins e-shop.cz.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!