Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou kyseliny, které obsahují minimálně jednu karboxylovou a aminovou skupinu. Jsou to základní stavební složky bílkovin. Druh, pořadí a vzájemné prostorové vztahy aminokyselin také udávají biologické vlastnosti proteinů. V přírodě pak najdeme více než 300 aminokyselin, dvacet z nich se vyskytuje v proteinech jako alfa-L-aminokyseliny – tyto aminokyseliny se označují jako biogenní, resp. proteinogenní aminokyseliny a mají obě skupiny navázány na stejném atomu uhlíku.

Gymnastický míč je vhodný pro cvičení při problémech se zády. Proteiny a aminokyseliny slouží jako stavební složka svalů.

Struktura aminokyselin

V biochemii figurují jen alfa-L-aminokyseliny. Označení alfa v tomto případě udává, že hlavní funkční skupiny jsou vázány na tzv. alfa uhlík, na který se dále váže jeden atom vodíku a postranní řetězec aminokyseliny. Alfa uhlík je tak zároveň i chirálním uhlíkem. Příslušnost aminokyseliny k levé nebo pravé řadě určujeme na základě prostorové orientace substituentů na alfa-uhlíku.

Anabolizéry jsou založeny na bázi NO. Kloubní výživa se často používá v kulturistice. V dnešní době již seženete stimulanty v nejrůznějších formách. Iontové nápoje je možné konzumovat kdykoliv.

Aminokyseliny a jejich vlastnosti

Mezi fyzikální vlastnosti aminokyselin patří jejich optická stáčivost. Tu mají aminokyseliny díky přítomnosti chirálního uhlíku. Další vlastností aminokyselin je jejich rozpustnost. Jsou rozpustné např. ve vodě nebo ethanolu, naopak v nepolárních rozpouštědlech, jako je benzen nebo hexan ether je rozpustit nelze. Nejdůležitější reakcí aminokyselin je peptidová vazba. Při této chemické reakci reagují alfa-karboxylová skupina jedné aminokyseliny s alfa-aminovou skupinou druhé aminokyseliny za odštěpení jedné molekuly vody. Toto řetězení je principem spojování v peptidy a bílkoviny. Prokazování aminokyselin se provádí reakcemi s ninhydrinem a fluorescaminem. Každá aminokyselina má minimálně dvě skupiny, které jsou schopné disociace a tvoří konjugované zásady. Ustavení rovnováhy pak záleží na koncentraci protonů v okolí (pH prostředí).

Aminokyseliny a metabolismus

Podle konečných metabolitů dělíme aminokyseliny na glukogenní a ketogenní. Glukogenní aminokyseliny jsou aminokyseliny, jejichž metabolity lze použít k výrobě glukózy. Ketogenní aminokyseliny jsou ty, z jejichž metabolitů vzniknou ketolátky. Některé aminokyseliny jsou však jak glukogenní, tak ketogenní (fenylalanin, isoleucin, lysin, tryptofan a tyrosin).


Sponzorované odkazy:


Kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky za super ceny. Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví. Kvalitní s levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz. Kvalitní a levné proteiny na růst svalů nabízí Sunkins e-shop.cz.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!